Реєстрація індивідуального підприємця (ФОП, ФОП, СПД, ПП) є однією з основних пропозицій, що входять до пакету послуг Юрконсалт-БІЗНЕС. Реєстрація займає всього 1 годину. Вартість послуги – 500 грн. Послуга включає в себе:
- Консультування з аналізом моделі діяльності, вибором діяльності за КВЕД, визначенням оптимальної системи оподаткування, роз’ясненням основ управління фінансовими потоками, розподілом коштів, визначенням перспектив діяльності.
- Підготовка та подача реєстраційного пакету документів.
- Отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Що таке ФОП і навіщо отримувати цей статус?
ФОП – це абревіатура від української “fizichna osobena-pidpriemets”, в російській версії – ФОП – індивідуальний підприємець. Часто можна зустріти такі варіації, як: SPD, PE, IP, що в загальному випадку має на увазі одне і те ж. Індивідуальний підприємець – це правовий статус, який будь-яка дієздатна людина може добровільно отримати. У ньому вказується, що людина є суб’єктом господарських відносин і має право займатися підприємницькою діяльністю.
Що слід вважати підприємницькою діяльністю?
Підприємницька діяльність відповідно до законодавства є самостійною, ініціативною, систематичною, на свій страх і ризик господарською діяльністю (діяльністю, пов’язаною зі створенням різного роду товарів), яка здійснюється суб’єктами господарських відносин, метою яких є отримання прибутку та інших соціально-економічних вигод.
А якщо ви займаєтеся підприємницькою діяльністю без реєстрації ФОП?
Вчинення підприємницької діяльності без належної реєстрації та отримання статусу фізичної особи-підприємця є адміністративним правопорушенням, за яке передбачено покарання, передбачене ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. з конфіскацією об’єктів праці (це можуть бути товари, обладнання і т.д.).
Які податки сплачує ФОП в Україні?
В Україні існує дві системи оподаткування:
- Загальні;
- Спрощений;
Фізичні особи-підприємці можуть вибрати будь-який з них, а відповідно стати платниками певних видів податків.
ФОП на загальній системі:
Фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, є платниками податку на доходи фізичних осіб, військового збору, а також сплачують ЄСВ (ЄСВ), який у юридичному сенсі не має статусу податку, але є обов’язковим для всіх категорій платників. Ставка податку на доходи фізичних осіб становить 18% від бази оподаткування; Військовий збір – 1,5%; ставка ЄСВ становить 22% від мінімальної заробітної плати. Крім того, платником ПДВ може бути індивідуальний підприємець. Важливо! ФОП на загальній системі оподаткування з оборотом понад 1000000 грн. повинен бути платником ПДВ.
ФОП за спрощеною системою:
Підприємці на спрощеній системі є платниками єдиного податку, ставка якого відрізняється в залежності від групи, а також зобов’язані перераховувати ЄСВ (ЄСВ). ФОП на спрощеній системі оподаткування також може бути платником ПДВ, але потрібно вибрати відповідну групу єдиного податку.
На якій системі оподаткування вигідніше бути ФОП?
По суті, рішення про вибір системи оподаткування повинно прийматися з урахуванням багатьох факторів, включаючи особливості діяльності і пов’язані з нею витрати. Комусь вигідніше перебувати на загальній системі, комусь підходить тільки спрощена система. Часто підприємці вибирають спрощену систему оподаткування.
Які бувають групи спрощеної системи оподаткування?
Існує 4 групи спрощеної системи оподаткування. Опис торкнеться перших 3 груп, які найбільше підходять для фізичної особи.
Спрощена система 1-ї групи.
Ця група призначена для підприємців, діяльність яких полягає в наданні побутових послуг населенню або торгівлі на ринках. Побутові послуги включають в себе: ремонт взуття, одягу, побутової техніки або годинників, послуги прибирання або прибирання і т.д. Тобто 1-група призначена для тих, хто займається малим бізнесом: має невеликий цех або торгове місце на ринку. І припускає, що підприємець особисто буде здійснювати послугу. FOP в групі 1 не можуть найняти працівників, щоб допомогти. Якщо вам все-таки потрібен помічник, то слід змінити групу єдиного податку або навіть систему оподаткування.
Ставка податку для 1 групи.
Єдина ставка податку для ФОП 1-ї групи становить 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом про державний бюджет України. Підприємці також сплачують ЄСВ за себе, його розмір становить 22% від мінімальної заробітної плати Можливість перебування на 1-й групі спрощеної системи обмежена як видами діяльності, так і граничним розміром доходу, який не може перевищувати 167 мінімальних заробітних плат, встановлених законом про державний бюджет України. Наприклад, якщо мінімальна зарплата становить 6000 грн, то гранична сума доходу становить 1002000 грн. (167×6000).
Спрощена система 2-ї групи.
На відміну від 1-ї групи, діяльність, яку можуть здійснювати фізичні особи-підприємці 2-ї групи, набагато ширше, обмеження діяльності – це лише можливість надання послуг юридичним особам (організаціям), які знаходяться на загальній системі оподаткування. Надання послуг таким суб’єктам не допускається. При цьому в 2-й групі можна мати до 10 співробітників, а гранична сума доходу не може перевищувати 834 мінімальної заробітної плати. Наприклад, при мінімальній заробітній платі 6000 гранична сума доходу = 5004000 грн.
Ставка податку для 2 групи.
Ставка єдиного податку для ФОП 2-ї групи становить 20% від мінімальної заробітної плати. При цьому ФОП зобов’язаний перерахувати ЄСВ для себе в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати. Важливо відзначити, що якщо ФОП працевлаштував працівника, то він стає його податковим агентом, і зобов’язаний вносити відрахування до ЄСВ і для працівника в розмірі 22% від його посадового окладу, крім того – утримувати з заробітної плати працівника суму податку на доходи фізичних осіб і військового збору.
Спрощена система 3-ї групи.
Ця група єдиного податку найбільше підходить для тих, чий бізнес відносно великий, або базується на наданні послуг, в тому числі юридичних осіб. Спектр видів допустимих видів діяльності досить великий, обмежений лише нормами закону щодо загальних підстав перебування на спрощеній системі оподаткування. У групі 3 дозволяється займатися практично будь-якою господарською діяльністю від виготовлення різних предметів, торгівлі до комп’ютерного програмування. Обмежень для працівників також немає. Єдине – ліміт на суму доходу, він не може перевищувати в 1167 разів розмір мінімальної заробітної плати, тобто при мінімальній зарплаті 6000 грн вона не може бути більше 7002000 грн.
Ставка податку для 3 групи
Ставка єдиного податку для ФОП 3-ї групи становить 5% від доходу. Тобто це не фіксована сума грошей, сума податку визначається в залежності від отриманого доходу. ФОП повинен передати ЄСВ для себе, в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати. Якщо є співробітники, то ЄСВ виплачується за них в розмірі 22% від їх заробітної плати.
Детальніше про спрощену систему
Під граничною сумою доходу розуміється сума доходу, отриманого від діяльності за рік. Звичайно, можна вичерпати ліміт в перші місяці, і втратити право перебувати на тій чи іншій групі єдиного податку, або навіть на спрощеній системі. Під доходом слід розуміти кошти, отримані від контрагентів як оплату товарів або послуг. Не слід плутати з прибутком.
Що таке ЕРУ?
ЄСВ або ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК є одним з видів платежів, які повинні здійснювати платники податків, в нашому випадку – ФОП. ЄСВ формально не має статусу податку, але він, як правило, обов’язковий, а несплата тягне за собою відповідальність. Відповідно до Закону, ЄСВ є консолідованим страховим внеском, стягнення якого здійснюється в системі загальнообов’язкового державного страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі. Накопичені кошти платників витрачаються тільки з метою захисту, у випадках, передбачених законом, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат.
Що таке ПДВ?
Податок на додану вартість – це непрямий податок, який стягується з доданої вартості товарів, робіт або послуг (тобто по суті торгової націнки) і сплачується кінцевим споживачем, тоді як обов’язок перераховувати ПДВ до бюджету лежить на продавці / виконавці цього товару, роботи або послуги.
Яка ставка ПДВ в Україні?
Існує три ставки ПДВ:
- 20% – базова ставка на операції;
- 7% – за операції з постачання та ввезення на митну територію України лікарських засобів та медичного обладнання;
- 0% – для експортних операцій.
Чи сплачує ФОП ПДВ?
Фактично ПДВ сплачує будь-який споживач, він є джерелом коштів, але обов’язок перерахування ПДВ до бюджету лежить на продавці товарів або послуг. Відповідно до законодавства, ті суб’єкти господарювання, обсяг операцій яких перевищує 1 000 000 грн, зобов’язані зареєструватися платником ПДВ. Якщо дохід ФОП перевищує 1 000 000 грн, то він відповідно зобов’язаний бути платником ПДВ. Однак є виняток – спрощена система оподаткування
ПДВ та спрощена система оподаткування.
Фактично законний спосіб уникнути обов’язку зареєструватися платником ПДВ мають лише ті ФОП, дохід яких не перевищує 1 000 000 грн та ФОП на спрощеній системі оподаткування, які обрали групу, яка не передбачає реєстрації платником ПДВ. А це ФОП 1-ї, 2-ї груп спрощеної системи оподаткування та ФОП 3-ї групи спрощеної системи, які обрали ставку єдиного податку 5%. ФОП цих груп не зареєстровані як платники ПДВ, незважаючи на те, що обсяг їх доходів може перевищувати 1 000 000 грн. Сплата ПДВ забезпечується 3-ю групою спрощеної системи, зі ставкою єдиного податку 3%.
Коли вигідно бути платником ПДВ?
Як і скрізь, він чисто індивідуальний. Бути платником ПДВ вигідно, коли у вас є налагоджене виробництво, і є значна собівартість сировини та матеріалів, які постачальники дають вам за ціною, включаючи ПДВ. Тоді ви можете зареєструватися як платник, просто компенсувати ПДВ, який ви вже заплатили при покупці сировини.
Над чим потрібно працювати
- Ваша особиста присутність з документами, що посвідчують особу: паспортом та ідентифікаційним кодом;
- 1 година вашого часу;
- Ваша рішучість, впевненість у собі і впевненість у собі, бажання розвиватися і підкорювати вершини.
Що робити, якщо я не впевнений, що у мене все вийде?
Іноді життя б’є вас цеглиною по голові, але не втрачайте віри. Вам потрібно знайти те, що ви любите, це справедливо як для роботи, так і для особистого життя. Єдиний спосіб бути по-справжньому задоволеним життям – це робити те, що ви вважаєте чудовим. І єдиний спосіб зробити велику справу – це любити те, що ви робите. Якщо ви ще не знайшли того, що любите, продовжуйте дивитися, намагайтеся, не заспокойтеся», – Стівен Пол Джобс
Відгуки
Відгуків немає, поки що.