Яким професіям можна перетинати кордон України під час війни, військового стану?

❗️ В звʼязку з введенням воєнного стану в Україні було встановлено заборону на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

✅ В той же час є деякі категорії працівників що мають законне право на перетин кордону під час війни:

Зміст

Особи що працюють в сфері авіації:

Перетин кордону дозволено на підставі п. 2-13 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Мають право на перетин кордону наступні працівники авіаційної сфери:

 • авіаційний персонал
 • державні інспектори з авіаційного нагляду
 • особи, уповноважені на проведення перевірок Державіаслужби
 • працівникиДержавного авіаційного підприємства «Україна»

При цому вони мають перетинати кордон в таких випадках:

 • Вони прямують для роботи (виконання службових обов’язків) за кордоном
 • Вони прямують для тренажерної підготовки за кордоном

Документи що дають право на перетин кордону:

Для авіаційного персоналу, який працює у суб’єкта авіаційної діяльності (резидента):

 • засвідчена суб’єктом авіаційної діяльності (резидентом) копія укладеного трудового договору (контракту) або укладений договір на проходження тренажерної підготовки між суб’єктом авіаційної діяльності чи особою авіаційного персоналу та організацією, яка розміщується за межами України;
 • підтвердження, надане Державіаслужбою, що особа належить до авіаційного персоналу та має відповідне свідоцтво (посвідчення);
 • наказ суб’єкта авіаційної діяльності про відрядження особи за кордон.

Для авіаційного персоналу, який працює або має намір працевлаштуватися у суб’єкта авіаційної діяльності (нерезидента):

 • копія укладеного трудового договору (контракту) із суб’єктом авіаційної діяльності (нерезидентом) або лист від нього про намір укласти трудовий договір (контракт), або копія укладеного договору на проходження тренажерної підготовки між особою авіаційного персоналу та організацією, яка розміщується за межами України;
 • підтвердження, надане Державіаслужбою, що особа належить до авіаційного персоналу та має відповідне свідоцтво (посвідчення);
 • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Для державних інспекторів з авіаційного нагляду та осіб, уповноважених на проведення перевірок:

 • наказ Державіаслужби про відрядження за кордон державного інспектора з авіаційного нагляду або особи, уповноваженої на проведення перевірок.

Для працівників Державного авіаційного підприємства «Україна»:

 • наказ підприємства про відрядження працівника за кордон.

При цьому строки перебування особи за кордоном не може перевищувати строк дії трудового договору або строку відрядження!

Особи що працюють в сфері морського транспорту:

Перетин кордону дозволено на підставі п. 2-12 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Хто має право на перетин кордону:

Право перетину мають чоловіки віком від 18 до 60 років, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.

Які документи необхідні:

курсанти закладів освіти:

 • посвідчення особи моряка;
 • довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором;
 • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

особи, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України, та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану:

 • посвідчення особи моряка;
 • суднова роль (список осіб суднового екіпажу) (crew list);
 • підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів;

інші особи, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану:

 • посвідчення особи моряка;
 • підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів;
 • військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
 • трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання або лист від судновласника, оператора судна про намір укласти з громадянином України трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання.

Вказані особи мають право на перебування за кордоном не більше строку дії трудового договору чи контракту!

Працівники залізничного транспорту:

Перетин кордону дозволено на підставі п. 2-10 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Хто має право перетинати кордон:

Право перетину мають працівники підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.

Які документи необхідні:

 • Рішення Мінінфраструктури (для працівників АТ “Українська залізниця” та підприємств залізничного транспорту, що належать до сфери управління Мінінфраструктури).
 • Рішення обласної, Київської міської військової адміністрації за місцезнаходженням таких підприємств (працівників підприємств, для яких вантажний залізничний транспорт не є основним видом діяльності).

Працівники чи учасники спортивної та тренувальної галузі:

Перетин кордону дозволено на підставі п. 2-11 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Хто має право перетинати кордон:

 • Спортсмени національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю складу, а також спортсмени команд спортивних клубів найвищих дивізіонів з ігрових видів спорту.
 • Тренери, які забезпечують підготовку спортсменів вищезазначених категорій.
 • Спортивні судді, арбітри та фахівці, що забезпечують, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль за підготовкою спортсменів вищезазначених категорій.

Які документи необхідні:

 • рішення Мінмолодьспорту щодо включення до складу учасників спортивного заходу, а документами для осіб
 • або лист Міністра молоді та спорту, а у разі його відсутності – особи, яка виконує його обов’язки, до Держприкордонслужби щодо участі зазначених осіб у спортивному заході та перетинанні державного кордону відповідними особами.

Строки перебування: не більше 30 днів але не менше строку проведення спортивного заходу (береться той строк що більший)

📞 Для отримання консультації військового адвокату з приводу виїзду за кордон ви можете подзвонити нам або написати в чат!

😎 Потрібна консультація?

One thought on “Яким професіям можна перетинати кордон України під час війни, військового стану?

 1. Олександр says:

  “Я хочу поділитися своїм задоволенням від співпраці з бюро Юрконсалт. Дякую адвокату Олександру за професійний підхід та успішне вирішення моєї справи. Взаємодія з ним була ефективною та оперативною. Рекомендую всім, хто шукає надійну правову допомогу.”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *