Виконавчий напис Бізнес Позика на 13 000 грн. скасовано! Клієнту повернуто 5300 грн!

Номер справи: 552/2297/22

Посилання на судове рішення в реєстрі: 107244874

🔹 Адвокатське бюро “ЮРКОНСАЛТ” знову здобуло перемогу у судовій справі! Рішенням  суду було скасовано виконавчий напис Бізнес Позики на суму 13 000 грн. та повернуто клієнту 5300 грн.

🔹 В цій справі клієнт позивався проти Товариства з обмеженою відповідальністю “Бізнес Позика”, а також приватного нотаріуса та приватного виконавця. Позивач стверджував, що виконавчий напис нотаріуса не підлягає виконанню, оскільки кредитний договір не був нотаріально посвідчений та не була безспірність заборгованості.

🔹 Суд детально проаналізував усі докази в справі і прийшов до висновку, що позивач правільно поскаржився на виконавчий напис. Суд визнав, що нотаріус вчинив виконавчий напис без дотримання вимог процедури та без переконання у безспірності заборгованості. Також суд вказав на те, що в договорі не було наданих доказів розрахунку заборгованості.

🔹 Тому суд прийняв рішення скасувати виконавчий напис та повернути клієнту 5300 грн. Крім того, суд вимагає від Товариства з обмеженою відповідальністю “Бізнес Позика” сплатити позивачу витрати на правову допомогу у сумі 5352 грн. 47 коп.

🔹 Це не перший випадок, коли адвокатське бюро “ЮРКОНСАЛТ” перемагає у судових справах подібного характеру. Наша компанія займається багатьма аналогічними справами, тому ми гарантуємо успішний результат для наших клієнтів. Якщо вам потрібна правова допомога, укладіть договір з нами і отримайте професійну підтримку.

🔹 Звертайтесь до адвокатського бюро “ЮРКОНСАЛТ” і ми допоможемо вам захистити ваші права та отримати справедливий результат!

#адвокат #судовийрозгляд #юридичнедопомога #права
#адвокат #юрист #юрконсалт #консультація #підписка

Переглянути повний текст рішення суду:

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа№552/2297/22

Провадження№2/552/1454/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.11.2022року Київський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді Кузіної Ж.В.

секретаря судового засідання Мовчан В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика», третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович, третя особа: Приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Голяник Оксана Юріївна про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, –

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ТОВ «Бізнес Позика» про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню посилаючись на те, що між позивачем та ТОВ «Бізнес Позика» укладений кредитний договір № 125185-КС-008 від 29.01.2021 року на підставі якого 23.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих О.О. вчинено виконавчий напис № 24023 на загальну суму заборгованості у розмірі 13 524 грн. 76 коп. Виконавчий напис пред`явлено до примусового виконання. Приватним нотаріусом не було дотримано вимоги вчинення виконавчого напису, так як зазначений договір не був нотаріально посвідчений, а також не встановлена безспірність заборгованості. Просив визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 08.06.2022 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Від відповідача відзив на позовну заяву, будь-які клопотання не надходили, треті особи пояснення суду не направили.

Суд, дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.

Судом установлено, що між позивачем та ТОВ «Кредит Позика» укладено кредитний договір № 125185-КС-008 від 29.01.2021 року, згідно якого позивач отримав кредит у розмірі 12000 грн.

23.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих О.О. вчинено виконавчий напис № 24023 про стягнення з ОСОБА_1 який є боржником за вищевказаним кредитним договором.

Стягнення заборгованості проведено за період з 29.01.2021 року по 26.11.2021 року. Сума заборгованості складає 12 884 грн. 76 коп., в тому числі 8043 грн. 00 коп. прострочена заборгованість за сумою кредиту; 4841 грн. 76 коп. прострочена заборгованість по несплаченим відсоткам за користування кредитом та витрати нотаріуса за вчинення виконавчого напису у розмірі 640 грн.

Загальна заборгованість складає 13 524 грн. 76 коп.

Згідно зіст. 18 ЦК Українинотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і порядку, встановлених законом.

Відповідно дост. 87 Закону України “Про нотаріат”(далі – Закон), для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписамист. 88 цього Закону, нотаріуси вчиняють виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.

Виконавчий напис пред`явлено до примусового виконання приватного виконавця виконавчого округу Полтавської області що підтверджується постановою від 07.02.2022 року про відкриття виконавчого провадження ВП №683520632.

За змістом статей 12 та 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, з врахуванням принципу диспозитивності цивільного судочинства та беручи до уваги саме обов`язок сторін довести ті обставини на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, суд розглядає справу за наявними у ній доказами.

Відповідно до п. 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріуса, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172, для одержання виконавчого напису для стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими угодами подаються, зокрема, оригінал нотаріально посвідченої угоди; документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання.

Правова позиція Верховного Суду України справі за № 6-887цс17: З урахуванням приписів статей 15, 16, 18 ЦК України, статей 50, 87, 88 Закону України «Про нотаріат» захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, в судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчинення виконавчого напису.

Тому суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів. Для правильного застосування положень статей 87, 88 Закону України «Про нотаріат» у такому спорі суд повинен перевірити доводи боржника в повному обсязі й установити та зазначити в рішенні чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Законодавством не визначений виключний перелік обставин, які свідчать про наявність спору щодо заборгованості. Ці обставини встановлюються судом відповідно до загальних правил цивільного процесу за наслідками перевірки доводів боржника та оцінки наданих ним доказів.

Безспірність документу, відповідно до якого вчиняється виконавчий напис, перевіряється наступним чином: боржник повинен бути повідомлений не менш, ніж за 30 днів до вчинення виконавчого напису про порушення кредитних зобов`язань та ліквідувати допущені порушення чи оскаржити виставлену вимогу у судовому порядку або виставити заперечення кредитору. Якщо жодна із цих дій не виконана, заборгованість вважається безспірною.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2016 року скасовано. Визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 662 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» в частині. Мова йде про зміни, які дозволяли вчиняти виконавчі написи нотаріуса про стягнення заборгованості на договорах позики/кредиту, які не були нотаріально посвідчені.

Оскаржуваний виконавчий напис вчинений нотаріусом 23 грудня 2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14.

Відповідно до пункту 1 Переліку (в редакції, чинній на момент вчинення виконавчого напису): «Нотаріально посвідчені договори, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно», для одержання виконавчого напису подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання».

Укладений між сторонами кредитний договір, який наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не був посвідчений нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, саме у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду № 172/1652/18 від 21.10.2020 року.

З наданих суду документів неможливо встановити, чи дійсно на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, також не встановлено судом факт отримання позивачем повідомлення про наявність такої заборгованості.

Також, матеріали справи не містять відомостей про те, що нотаріусом при вчиненні виконавчого напису з`ясовані всі обставини розміру та періоду за який утворилась заборгованість, не встановлено чи отримував нотаріус від позивача первинні бухгалтерські документи щодо видачі кредиту та здійснення його часткового погашення, тобто нотаріусу не було надано документу який підтверджує розрахунок заборгованості за вказаним кредитним договором.

Відповідачем не подано до суду належних та достовірних доказів щодо спростування доводів позивача.

Отже, на думку суду, у даному випадку, нотаріус при вчиненні оспорюваного виконавчого напису не переконався належним чином у безспірності заборгованості, що підлягають стягненню за виконавчим написом, чим порушив норми Закону України«Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.

Зазначені обставини є підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, а тому суд приходить до висновку, що оспорюваний виконавчий напис нотаріусом було вчинено з порушенням чинного законодавства та він підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.

Що стосується витрат на правничу допомогу, то суд виходить з наступного.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Також, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

В силу положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні ЄСПЛ від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява № 19336/04, зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розміробґрунтованим. Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суду разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й такожчи була їх сума обґрунтованою (п. 268, 269).

Крім того, згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Лавентс проти Латвії» відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Отже, при визначенні суми відшкодування витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.

Позивачем на підтвердження понесених витрат надано рахунок на оплату адвокатських послуг на суму 5352 грн. 47 коп.

З огляду на викладене, беручи до уваги обставини цієї справи, враховуючи значення справи для позивача, обсяг наданих адвокатом послуг, їх складність та час, необхідний для їх надання, суд дійшов до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу адвоката в розмірі 5352 грн. 47 коп., що відповідатиме вимогам розумності та співмірності.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір у сумі 992 грн. 40 коп.

Керуючись ст. ст.10, 12, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика», третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович, третя особа: Приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Голяник Оксана Юріївна про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню – задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий напис № 24023 вчинений 23.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих Олександром Олександровичем, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» заборгованість за кредитним договором №125185-КС-008 від 29.01.2021 року в сумі 13 524 грн.76 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» на користь держави судовий збір у сумі 992 грн. 40 коп. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у сумі 5352 грн. 47 коп. (п`ять тисяч триста п`ятдесят дві гривні сорок сім копійок).

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнес Позика» (місце знаходження: м.Київ вул. Генерала Алмазова, буд. 13 офіс 524, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41084239).

Третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович (місце знаходження: АДРЕСА_2 )

Третя особа: Приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Голяник Оксана Юріївна (місце знаходження: м.Полтава вул. Соборності, 54 офіс 116).

ГоловуючийЖ.В.Кузіна

😎 Потрібна консультація?

2 thoughts on “Виконавчий напис Бізнес Позика на 13 000 грн. скасовано! Клієнту повернуто 5300 грн!

  1. Марія19 says:

    Дякую, Юрконсалт, за професійну і ефективну правову допомогу! Ваша експертиза та ретельне аналіз доказів дозволили скасувати незаконний виконавчий напис і повернути мені мої кошти. Я вдячний адвокату Геннадію Працевитому за відданість та високий рівень професіоналізму. Рекомендую Юрконсалт як надійного інших клієнтів.

    • ЮРКОНСАЛТ says:

      Дуже дякуємо за ваш відгук, Марія19! Ми дуже цінуємо ваш час і зусилля, які ви витратили на написання його. Ваші слова надихають нас і підтримують нашу команду. Будь ласка, заходьте до нас ще, ми завжди раді допомогти вам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *