Скасували виконавчий напис ФК “Інста Фінанс” на 16 000 грн., стягнули 3000 грн. на правову допомогу!

Номер справи: 336/1189/22

Посилання на судове рішення в реєстрі: 106604398

🏛 Успішне рішення суду про скасування виконавчого напису ФК “Інста Фінанс” на суму 16 000 грн. та стягнення 3000 грн. на правову допомогу стало можливим завдяки ефективній роботі адвокатського бюро “ЮРКОНСАЛТ”.

📝 У цьому рішенні суд встановив, що позивач уклав кредитний договір з ФК “Інста Фінанс” і був примушений сплатити непомірно високі відсотки. Після неплатежу позивача, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бригіда В.О. вчинив виконавчий напис, який дозволив стягнути заборгованість з позивача. Проте, суд встановив, що виконавчий напис був вчинений по договору, який не був нотаріально посвідченим, тому він вважається таким, що не підлягає виконанню.

⚖️ Це рішення є перемогою для адвокатського бюро “ЮРКОНСАЛТ”, яке вже вигравало багато аналогічних справ. Клієнти можуть звертатися до нас для отримання правової допомоги в схожих ситуаціях. Досвід наших адвокатів та їхнє вміння захищати права клієнтів дають позитивні результати.

🤝 Варто зазначити, що рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду, але ми впевнені у справедливості нашої аргументації та успіху в подальшому розгляді справи.

💼 Ми раді допомогти своїм клієнтам і вирішувати їхні юридичні проблеми з ефективністю та професіоналізмом.

#суд #юридичнадопомога #права #адвокати
#адвокат #юрист #юрконсалт #консультація #підписка

Переглянути повний текст рішення суду:

ЄУН № 336/1189/22

пр. № 2/336/2716/2022

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

28 вересня 2022 рокум. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Дацюк О.І., при секретарі Пустовіт В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс», треті особи без самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бригіда Володимир Олександрович, приватний виконавець виконавчого округу Запорізької області Котула Артем Михайлович, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до ТОВ «Інстафінанс», вказавши, що 18.06.2021 року між позивачем та ТОВ «Інстафінанс» укладено договір кредитної лінії №IU9554706, відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредит в сумі 13200 гривень зі сплатою 1,62% в день за користування коштами строком на 30 днів. 05.11.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою В.О. вчинено виконавчий напис, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Інстафінанс» заборгованість за кредитним договором № IU9554706 від 18.06.2021 року в сумі 15126 гривень. Вказуючи, що нотаріусом вчинено виконавчий напис про стягнення заборгованості за договором, який не був нотаріально посвідченим, з наданих нотаріусу документів не вбачалось, просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою В.О. 05.11.2021 року за № 38498.

Ухвалою суду від 11.04.2022 року відкрите провадження та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 17.08.2022 року відкрите провадження та справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явились. Представник позивача направив до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника на підставі наданих доказів, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору в судове засідання не з`явились, направивши заяви про розгляд справи за їх відсутності.

В судове засідання відповідач не з?явився, представника не направив, про місце та час розгляду справи повідомлявся згідно вимог ч. 8 ст. 128 ЦПК України, судовою повісткою, в порушення ч. 3 ст. 131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України судом справу розглянуто в заочному порядку, про що постановлено відповідну ухвалу.

Відповідач в установлений судом строк не скористався своїм правом надати відзив на позов, з боку позивача також не було долучено будь-яких інших доказів.

При дослідженні матеріалів справи судом встановлено наступне.

18.06.2021 року між ТОВ «Інстафінанс» та ОСОБА_1 підписано спеціальні умови для короткострокового кредиту та укладено договір кредитної лінії №IU9554706, відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредит в сумі 13200 гривень з процентною ставкою в день 1,62% строком на 30 днів та зобов`язалась сплатити на користь ТОВ «Інстафінанс» одним платежем 15126 гривень у строк до 18.07.2021 року.

Вказаний договір між сторонами підписано за допомогою використання електронного підпису.

05.11.2021 року приватний нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою В.О. вчинено виконавчий напис, яким запропоновано звернути стягнення з ОСОБА_1 , яка є боржником за кредитним договором №IU9554706 від 18.06.2021 року, укладеним з ТОВ «Інстафінанс».

Строк платежу настав, боржником допущено прострочення платежів. Стягнення заборгованості проводиться за період з 07.08.2021 року по 19.10.2021 року.

Сума заборгованості становить 15126 гривень, що складається з простроченої заборгованості за сумою кредиту у розмірі 13200 гривень, простроченої заборгованості по несплаченим відсоткам за користування кредитом становить 926 гривень.

За вчинення цього виконавчого напису зі стягувача стягнуто плати в сумі 650 гривень, які підлягають стягненню з боржника на користь стягувача.

Загальна сума, яка підлягає стягненню з боржника на користь стягувача становить 15776 гривень.

Виконавчий напис набирає законної чинності з дня його вчинення та має бути пред`явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби або приватного виконавця протягом 3 років з дня його вчинення.

26.11.2021 року приватним виконавцем виконавчого округу Запорізької області Котулою А.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №67673868 з виконання виконавчого напису №38498 виданого 05.11.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою В.О. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Інстафінанс» заборгованості в сумі 15776 гривень.

01.12.2021 року приватним виконавцем виконавчого округу Запорізької області Котулою А.М. винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, якою звернуто стягнення на доходи боржника ОСОБА_2 .

Під час вирішення спору суд виходить з таких норм законодавства.

Згідно з ч.1,3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За загальним правилом ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених ч.1 ст. 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.

Нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти (ст.50 Закону України «Про нотаріат»).

Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюється Законом України «Про нотаріат» та іншими актами законодавства України (ч.1 ст.39 Закону України «Про нотаріат»). Таким актом є, зокрема Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 (далі – Порядок).

Вчинення нотаріусом виконавчого напису – це нотаріальна дія (п.19 ст.34 Закону України «Про нотаріат»). Правове регулювання процедури вчинення нотаріусами виконавчих написів міститься у Главі 14 Закону України «Про нотаріат» та Глава 16 розділу ІІ Порядку.

Так, згідно зі ст.87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Ст. 88 Закону України «Про нотаріат» визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті Закону нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку. Порядок вчинення нотаріальних дій містить такі самі правила та умови вчинення виконавчого напису (п. 1, 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку).

Згідно з пп.2.1 п. 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника – фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.

Крім того, п.п. 3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій визначено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172 (далі – Перелік).

При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису, як нотаріальна дія, полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому, нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Мета вчинення виконавчого напису – надання стягувачу можливості в позасудовому порядку оперативно реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.

Отже, відповідне право стягувача, за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само, на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису, повинна існувати й, крім того, також бути безспірною, заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем.

Однак, при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, суд не може обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів.

Для правильного застосування положень ст. 87, 88 Закону України «Про нотаріат» у такому спорі суд повинен перевірити доводи боржника в повному обсязі й установити та зазначити в рішенні, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2019 у справі №137/1666/16-ц, пр. 14-84цс19).

Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями. Для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості». Постанова набрала законної сили з моменту проголошення.

Вчинення виконавчого напису нотаріусом відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно із відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак, сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого, згідно з постановою ВС від 23.01.2018 року по справі №310/293/15.

Верховний Суд у своїй постанові від 12 березня 2020 року у справі № 757/24703/18-ц (провадження № 61-12629св19) дійшов висновку, що оскільки серед документів, наданих банком нотаріусу для вчинення виконавчого напису, відсутній оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів), за яким стягнення заборгованості може провадитися у безспірному порядку, а надана нотаріусу анкета-заява позичальника не посвідчена нотаріально, отже не могла бути тим договором, за яким стягнення заборгованості могло бути проведено у безспірному порядку шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.

Оскаржений виконавчий напис вчинений нотаріусом05.11.2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14.Укладений між банком та позивачем кредитний договір, який був наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не був посвідчений нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.

Отже, на переконання суду, правових підстав для вчинення нотаріусом виконавчого напису не було, оскільки виконавчий напис вчинено за договором, який не був нотаріально посвідченим, тому суд прийшов до висновку про наявність підстав для визнання його таким, що не підлягає виконанню.

При вирішенні питання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу, суд виходить з наступного.

Представником позивача в обґрунтування підстав для стягнення витрат на правничу допомогу до матеріалів справи долучено копію договору про надання правової (правничої) допомоги від 06.12.2021 року, копію додаткового договору від 06.12.2021 року до договору про надання правової допомоги від 06.12.2021 року з АБ «Юрконсалт» Геннадія Працевитого», рахунок фактуру №438 від 14.02.2022 року за надані адвокатські послуги на суму 6077 гривень, з яких 1500 гривень за написання заяви про забезпечення позову, 1577 гривень гонорар за ведення справи в суді, 3000 гривень за складання позовної заяви про скасування виконавчого напису нотаріуса, копію акту №438 від 14.02.2022 року надання послуг до договору про надання правової допомоги від 06.12.2021 року.

Відповідно до ст. 137 ч. 1-6 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, адже такі послуги були надані.

При вирішенні питання про стягнення витрат на правничу допомогу суд вбачає підстави для стягнення суми 3000 гривень за складання позовної заяви про скасування виконавчого напису нотаріуса.

Водночас суд не вбачає підстави для стягнення 1500 гривень за складання заяви про забезпечення позову, адже представником позивача не було долучено до матеріалів справи заяви про забезпечення позову та стягнення 1577 гривень за ведення справи в суді, оскільки представник позивача в судові засідання не прибув, обмежившись направленням заяв про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 89, 141, 142, 206, 258, 259, 263-265, 280-282, 352, 354 ЦПК України, –

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс», треті особи без самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бригіда Володимир Олександрович, приватний виконавець виконавчого округу Запорізької області Котула Артем Михайлович, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений 05 листопаду 2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бригідою Володимиром Олександровичем, зареєстрований в реєстрі за № 38498, про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» заборгованості за кредитним договором №IU9554706 від 18.06.2021 року в сумі 15776 гривень.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992,40 гривні (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 коп.) та 3000 (три тисячі) гривень витрат на правову допомогу.

Відповідно до ст. 265 ч. 5 ЦПК України зазначаються наступні відомості:

ПозивачОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

ВідповідачТовариство з обмеженою відповідальністю «Інстафінанс», місцезнаходження: м. Київ, вул. Сурикова, 3А, код ЄДРПОУ 43449827.

Третя особа без самостійних вимог на предмет споруприватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бригіда Володимир Олександрович, працює за адресою: м. Київ, пр. Петра Григоренка, 15.

Третя особа без самостійних вимог на предмет споруприватний виконавець виконавчого округу Запорізької області Котула Артем Михайлович, працює за адресою: м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 49, прим. А3.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом двадцяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо всудовомузасіданнібуло оголошенолишевступнута резолютивнучастинисудовогорішення абоуразірозгляду справи(вирішенняпитання)безповідомлення(виклику)учасниківсправи,зазначенийстрокобчислюється здняскладенняповного судовогорішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяО.І. Дацюк

Повний текст рішення суду складений 04.10.2022 року.

2 thoughts on “Скасували виконавчий напис ФК “Інста Фінанс” на 16 000 грн., стягнули 3000 грн. на правову допомогу!

  1. Іван2021 says:

    “Я висловлюю велику вдячність адвокатському бюро “ЮРКОНСАЛТ” та особисто адвокату Геннадію Працевитому за професіоналізм та ефективну роботу, яка дозволила виграти мою справу. Їхні знання і досвід у сфері права дійсно приносять позитивні результати, і я беззастережно рекомендую їх як висококваліфікованих спеціалістів у юридичному супроводі. Дякую “ЮРКОНСАЛТ” за успішне вирішення моєї справи!”

    • ЮРКОНСАЛТ says:

      Дякуємо, Іван2021, за ваш відгук! Ми дуже раді, що ви задоволені нашою роботою. Ми завжди стараємося надавати найкращий сервіс для наших клієнтів. Дякуємо, що обрали нашу компанію!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *