Чи може банк забрати житло через суд під час війни. Судова практика

?На сьогодні триває воєнний стан, йде війна.

❇️Раніше ми вже писали, що банк не має право забрати житло позичальника в досудовому порядку – через державного реєстратора або нотаріуса.

❓Постає питання: чи може банк через суд звернути стягнення на житло іпотекодавця в період військового стану? Які дії суд повинен здійснити в разі наявності такої справи на розгляді суду?

?Верховний суд розʼяснив, що в такому випадку суд має право винести рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки (продаж житла на прилюдних торгах) – проте виконання такого рішення суду зупиняється на період військового стану.

➡️Тому якщо банк все ж таки отримав рішення про звернення стягнення на ваше житло – таке рішення суду повинно лежати в тумбочці до нашої перемоги.

✅А вже після перемоги – ми стовідцотково впевнені, що банки будуть надавати нормальні та адекватні програми для врегулювання чи реструктуризації заборгованості.

?Наше бюро допоможе вам врегулювати ваш іпотечний кредит як до війни, під час війни, і після війни.

?Детальніше про новину:

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду сформулював правові висновки у справі про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом продажу на прилюдних торгах.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову банку, а касаційний суд скасував попередні рішення та задовольнив позов частково.

Верховний Суд вказав, що недотримання правил про повідомлення боржника та іпотекодавця про заборгованість (ст. 35 Закону України «Про іпотеку») перешкоджає зверненню стягнення на предмет іпотеки в позасудовому порядку, але не перешкоджає реалізації права іпотекодержателя звернутися у будь-який час за захистом своїх порушених прав до суду.

Колегія суддів зробила висновок щодо розміру заборгованості за договором і вказала, що перебіг позовної давності за вимогами банку переривався пред’явленням позову, тому строк позовної давності не пропущено.

Крім того, Верховний Суд врахував, що на території України діє воєнний стан у зв’язку із військовою агресією російської федерації проти України, який 25 травня 2022 року продовжено строком на 90 діб.

Відповідно до Закону України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Верховна Рада України доповнила розділ VI «Прикінцеві положення» Закону України «Про іпотеку» пунктом 5-2 такого змісту:

«5-2. У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування щодо нерухомого майна (нерухомості), що належить фізичним особам та перебуває в іпотеці за споживчими кредитами, зупиняється дія статті 37 (у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки), статті 38 (у частині реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки), статті 40 (у частині виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти), статей 41, 47 (у частині реалізації предмета іпотеки на електронних торгах) цього Закону».

Враховуючи, що на момент скасування Верховним Судом попередніх судових рішень у зв’язку з порушенням норм права та ухвалення нового рішення воєнний стан в Україні триває, виконання судового рішення у частині звернення стягнення на предмет іпотеки на електронних торгах зупинено на період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування.

Подібних висновків Верховний Суд дійшов і в постанові від 22 червня 2022 року у справі № 296/7213/15 ( провадження 61-10125св21).

Постанова Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі № 201/9754/17 (провадження № 61-11497св21) — https://reyestr.court.gov.ua/Review/105110284.

Із цією та іншими правовими позиціями Верховного Суду можна ознайомитися в Базі правових позицій Верховного Суду – lpd.court.gov.ua/login.

😎 Потрібна консультація?

One thought on “Чи може банк забрати житло через суд під час війни. Судова практика

  1. Надя Златаріч says:

    Добрий день сьгодні 06.06.2023 прийшли на подвіря працівники банку сфотографувати будинок для продажу .Син узяв кредит будинок був під заставою,в зв’язку з хворобою ,і з нестабіл гість курсу долара незміг виплатити певний кредит брав 40000 доларів,виплатив 60000 в зв’язку з інфляцією вийшла заборгованість.Банк забрав будинок.Ми звернулись до Банку про викуп будинку. Нажаль почалась війна все призупинилось, з центрального Банку (приват банк) нам сказали залишити справу до закінчення війни.У будинку проживаю я ,дочка з зятем ,та онук11років,і звичайно приписаний син який на даний момент в будинку не проживає.ЗАПИТАННЯ ЧИ ПРАВИЛЬНО ЧИНЯТЬ ПРАЦІВНИКИ БАНКУ ЯКІ БУЛИ СЬОГОДНІ ,І КРИЧАЛИ ЩО БУДИНОК ПРОДАЮТЬ.ПОРАДЬТЕ БУДЬ ЛАСКА ЯКІ НАШІ ДІЇ НАДАЛІ.ДЯКУЮ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *