Процесуальні строки під час воєнного стану

Зміст:

До нас надходить багато питань від клієнтів щодо здійснення правосуддя під час війни, а також зокрема, щодо процесальних строків.

Чи вважається воєнний стан поважною причиною для поновлення процесуального строку?

Напряму законодавство не визначає що воєнний стан є поважною причиною для поновлення процесуального строку. Проте суди як правило поновлюють такі строки, в тому числі посилаючись на лист Ради суддів.

Якщо мій адвокат або я не зміг вчасно подати документи до суду?

В такому випадку разом з відповідною заявою слід подати до суду клопотання про поновлення строку та обгрунтувати поважність його пропуску

Що робити якщо суд в моєму місці не працює через військові дії?

Фактично процес судочинства не зупинявся. Може мати місце зміна територіальності, тоді документи треба подавати до іншого, визначеного суду. Це також може бути підставою для поновлення строків.

Чи можливо оскаржити судове рішення яке набрало законної сили під час військового стану?

Так, під час військового станну рішення суду все ще набирають законної сили, проте їх можна оскаржити з поновленням відповідного строку

Чи можливо оскаржити судове рішення яке набрало законної сили під час військового стану?

Так, формально само по собі введення військового стану не впливає на процеси правосуддя. Зокрема, відповідно до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства в умовах воєнного стану забороняється. Водночас на практиці забезпечити безперебійну роботу судів в період війни вкрай важко.

В той же час, воєнний стан є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

Для врегулювання даного питання Рада Суддів України (надалі – РСУ) прийняла ряд важливих рішень, які регулюють порядок вчинення судочинства під час воєнного стану.

НОРМАТИВНІ АКТИ, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ СУДІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

І. 24.02.2022 РСУ прийняла рішення «Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв’язку зі збройною агресією збоку рф».

Згідно з цим рішенням РСУ ухвалила:

· звернути увагу усіх судів України, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану робота судів не може бути припинена

· у випадку загрози здоров’ю, життю та безпеці відвідувачів та працівників суду здійснення судочинства певним судом може бути припинено до усунення обставин, які зумовили небезпеку

· розробити рекомендації судам щодо порядку здійснення евакуаційних заходів та передачі справ

· для вирішення невідкладних питань створити оперативний штаб у складі членів Ради суддів, голови ВС, керівника ДСА, голови Служби судової охорони.

ІІ. 02.03.2022 РСУ опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, з них основні:

· Особливості роботи суду визначаються виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні.

· При визначенні умов роботи суду у воєнний час необхідно керуватися реальними поточними обставинами, що склалася в регіоні.

· В кожному суді визначається відповідальна особа, яка має забезпечити актуальний облік працівників апарату та суддів, з урахуванням визначеної форми роботи суду (дистанційної тощо).

· Усі доступні працівники суду, по можливості, переводяться на дистанційну роботу.

· Визначається мінімальна кількість осіб, які повинні знаходитися у приміщенні суду упродовж робочого дня. Організується чергування суддів та працівників апаратів судів.

· Громадянам роз’яснюється можливість відкладення розгляду справ у зв’язку із воєнними діями та можливість розгляду справ в режимі відеоконференції.

· Обмежується допуск в судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.

· Розгляд справ по можливості відкладається (за винятком невідкладних судових розглядів), зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи або не можуть прибути в суд у зв’язку з небезпекою для життя.

· Справи, які не є невідкладними, розглядаються лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

· Процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.

· Зосередитись необхідно виключно на проведенні невідкладних судових розглядів (взяття під варту, продовження строків тримання під вартою).

· Якщо за об’єктивних обставин учасник провадження не може прибути в судове засідання суд може допустити участь такого учасника в режимі відеоконференції за допомогою будь-яких інших технічних засобів, в тому числі і власних.

· У разі, якщо провадження розглядається колегіально і колегія суддів не може зібратись в одному приміщенні, то допустимий розгляд справ з різних приміщень судів, в тому числі з використанням власних технічних засобів.

Звертаємо особливо увагу на наступний пункт: · Процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану. Фактично рада суддів визнала воєнний стан об’єктивною та поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

Відповідно до статті 127 ЦПК України Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

ІІІ. 03.03.2022 Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо зміни підсудності судів» (законопроєкт № 7117).

Законом передбачено, що у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, робота суду може бути припинена з одночасним визначенням іншого суду, який буде здійснювати правосуддя на території суду, що припинив діяльність та який найбільш територіально наближений до суду, роботу якого припинено.

На виконання зазначеного припису 08.03.2022 Голова Верховного Суду видав розпорядження, згідно з яким було змінено підсудність справ, що розглядались в Харківському та в Чернігівському регіонах. Так, справи, які розглядалися судами в Харківській області будуть передані Полтавським судам. Справи, що розглядалися в Чернігові -розподіляються між судами Черкаської та Київської області.

ІV. 04.03.2022 видано наказ Голови Верховного Суду, згідно з яким встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Згідно з даним наказом

· У разі загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно прийматимуться рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом.

· Справи, які не є невідкладними, розглядатимуться лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження.

· Не можуть бути відкладеними судові засідання, на яких має розглядатися питання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

· З метою забезпечення безпеки учасників судових процесів і відвідувачів судів припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду й обмежується допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань.

· Якщо суд не припинив здійснювати судочинство, учасники судових процесів мають можливість подати заяву про відкладення розгляду справ у зв’язку з воєнними діями та/або про розгляд справ у режимі відеоконференції за допомогою будь-яких технічних засобів, зокрема власних.

· Варто також ураховувати, що запровадження воєнного стану на певній території є поважною причиною для поновлення процесуальних строків.

Таким чином, праводсуддя на території нашої Країни здійснюється. Суди, які зараз знаходяться на тимчасово окупованих територіях, або на територіях, на яких ведуться активні військові дії – продовжують працювати через зміну територіальної підсудності.

Процесуальні строки – подовжуються за відповідним клопотанням сторони.

😎 Потрібна консультація?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *