- За яких умов можна позбавити батьківських прав?
- Хто може подати позов про позбавлення батьківських прав?
- Наслідки позбавлення батьківських прав:
- Порядок позбавлення батьківських прав:
- Куди подається позов про позбавлення батьківських прав?
- Які документи потрібні для позбавлення батьківських прав?
- Добровільна відмова від дитини:
- Право на відвідування дитини, щодо якої були відкликані батьківські права:
- Позбавлення батьківських прав та аліменти:
- Позбавлення батьківських прав батька:
- Позбавлення батьківських прав матері:
- Позовна заява про позбавлення батьківських прав:
- Скільки коштує позбавлення батьківських прав:
- Судова практика про позбавлення батьківських прав:
- Відновлення батьківських прав:
- Усиновлення дитини, батько якої був позбавлений батьківських прав:
Позбавлення батьківських прав – це процедура позбавлення батьківських прав одного з батьків, які не виконують своїх батьківських обов’язків.
Позбавлення батьківських прав здійснюється на підставі рішення суду. Позбавлення батьківських прав не звільняє позбавленого батька від обов’язків щодо утримання дитини, в тому числі зі сплати аліментів.
Адвокатське бюро «ЮРКОНСАЛТ» супроводжувало багато справ про позбавлення батьківських прав у Запорізькій та Запорізькій областях.
Позбавлення батьківських прав дає можливість вивезти дитину за кордон без згоди другого з батьків, усиновити дитину або змінити місце проживання. При цьому батько, який не виконує своїх обов’язків, більше не зможе диктувати свої умови щодо цих питань.
За яких умов можна позбавити батьківських прав?
Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток.Батьки зобов’язані забезпечити, щоб дитина отримала повну загальну середню освіту, підготувати його до самостійного життя.Батьки зобов’язані поважати дитину.Будь-яка експлуатація батьками своєї дитини заборонена.Фізичне покарання дитини батьками, а також застосування інших форм покарання, що принижують людську гідність дитини, заборонені. Відповідно до статті Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
- не вивозив дитину з лікарні без поважної причини і не виявляв до неї батьківської опіки протягом шести місяців;
- ухилятися від своїх обов’язків у вихованні дитини;
- жорстоке поводження з дитиною;
- є хронічними алкоголіками або наркоманами;
- вдаватися до будь-якого виду експлуатації дитини, змушувати його жебракувати і бродяжництво;
- засуджений за умисне кримінальне правопорушення проти дитини;
Мати або батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо всіх або будь-кого з їхніх дітей. Найбільш поширеним випадком невиконання батьківських обов’язків є невиконання обов’язків з виховання дитини, участь в психічному і матеріальному утриманні дитини.
Хто може подати позов про позбавлення батьківських прав?
Позов про позбавлення батьківських прав щодо дитини може подати один з батьків, з яким проживає дитина. Також позов про позбавлення батьківських прав можуть подати: опікун або піклувальник дитини, особа, в сім’ї якої проживає дитина, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона знаходиться, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцятирічного віку.
Наслідки позбавлення батьківських прав:
Особа, позбавлена батьківських прав:
- втрачає особисті немайнові права на дитину і звільняється від обов’язків її виховання;
- перестає бути законним представником дитини;
- втрачає право на пільги та державні пільги, що надаються сім’ям з дітьми;
- не можуть бути усиновлювачем, опікуном або опікуном інших дітей;
- не може отримати в майбутньому ті майнові права, пов’язані з батьківством, які він міг би мати в разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію і відшкодування шкоди в разі втрати годувальника, право на спадщину)
- втрачає інші права, засновані на родинних зв’язках з дитиною, в тому числі не вирішуючи питань щодо вивезення дитини за кордон. Щодо місця проживання дитини.
- особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку утримувати дитину;
- органи опіки та піклування відмовляють особам, позбавленим батьківських прав, у здійсненні правочинів щодо майна, яке дитина має право власності або користування;
Порядок позбавлення батьківських прав:
Порядок позбавлення батьківський прав передбачає за собою підготовку позовної заяви до суду, участь в судових засіданнях та отримання судового рішення з подальшим внесенням змін до відповідних реєстрів та свідоцтв.
Позбавлення батьківських прав можливе тільки в судовому порядку, за участю органів опіки та піклування.
Для подачі заяви до суду необхідно звернутися до адвоката, який підготує вмотивовану заяву.
При розгляді справи суд запитує висновок органів опіки та піклування щодо доцільності позбавлення батьківських прав.
Також представники органів опіки та піклування оформляють акти про умови проживання дитини за місцем проживання батька та матері.
В рамках розгляду судом цієї справи також можуть бути допитані свідки щодо участі батьків у житті дитини. У виняткових випадках сама дитина може бути допитана в суді, в присутності вчителя.
Куди подається позов про позбавлення батьківських прав?
Позов про позбавлення батьківських прав подається до місцевого суду, для Запоріжжя це один з районних судів міста. Як правило, позов подається за місцем проживання відповідача. Якщо одночасно з позовом про позбавлення батьківських прав подаються позови про стягнення аліментів, позов може бути поданий до суду за місцем проживання позивача. Після отримання позову суд приймає рішення або клопотання, яке направляється до органів опіки та піклування для надання висновку цього органу у справі.
Які документи потрібні для позбавлення батьківських прав?
Справа про позбавлення батьківських прав розглядається на принципах змагального провадження. При цьому саме позивач зобов’язаний довести невиконання відповідачем своїх батьківських обов’язків. У зв’язку з цим необхідно приділити особливу увагу підготовці документів для подачі позову в суд, так як під час розгляду справи в суді права на подачу додаткових доказів будуть обмежені. Як правило, з позовом про позбавлення батьківських прав ми подаємо:
- паспорт та ІПН позивача
- свідоцтво про народження дитини
- рішення суду про стягнення аліментів
- на право про наявність заборгованості по аліментах (настійно рекомендуємо спочатку стягнути аліменти з відповідача, а потім перейти до процедури позбавлення батьківських прав)
- документи про право власності або право користування житловою нерухомістю, в якій проживає дитина з позивачем;
- документи про фінансовий стан позивача (на право про заробітну плату, квитанцію про депозит тощо);
- опис з дитячого садка або школи, в якому буде вказано, що підсудний не зацікавлений в житті дитини;
- висновок психолога зі школи (дитячого садка), в якому може бути зазначено, що дитина не знає підсудного і не вважає його батьком;
- документи, що свідчать про погану характеристику підсудного (судові вироки, довідки про взяття на облік в наркології і т.д.);
- заява про виклик свідків;
Подача необхідного пакету документів і доказів у цій справі на 90% гарантує його позитивний результат.
Добровільна відмова від дитини:
Неможливо добровільно відмовитися від дитини. Якщо один з батьків не проти позбавлення батьківських прав, він може визнати позов в суді, або подати до суду нотаріально завірену заяву про визнання позову. У цьому випадку суд винесе рішення про позбавлення батьківських прав.
Право на відвідування дитини, щодо якої були відкликані батьківські права:
Батько, який був позбавлений батьківських прав, має право зустрітися з дитиною. Таке право може бути надано судом на підставі позовної заяви. При цьому суд врахує особливості позивача, порядок сплати йому аліментів та інші обставини, які будуть свідчити про те, що така зустріч піде на користь дитині. Засідання в будь-якому випадку будуть проводитися в присутності іншої особи (матері або представника органів опіки).
Позбавлення батьківських прав та аліменти:
Як правило, позбавленню батьківських прав передує стягнення аліментів з відповідної особи, яка не виконує своїх батьківських обов’язків.
Нашим клієнтам ми рекомендуємо спочатку стягнути аліменти, отримати документи про їх несплату, після чого подавати позов про позбавлення батьківських прав.
Щодо стягнення аліментів можна дізнатися за посиланням.
Позбавлення батьківських прав батька:
Як правило позбавляють батьківських прав батьків, оскільки дитина в основному проживає з матір’ю.
Ми рекомендуємо спочатку стягнути з батька аліменти, а вже потім подавати позов про позбавлення батьківських прав.
Позбавлення батьківських прав матері:
Чинним законодавством передбачено позбавлення батьківських прав матері з підстав, що визначені законодавством та перелічені вище. Хоча матерей рідше ніж батьків позбавляють батьківських прав, судова практика с цих питань існує.
Позовна заява про позбавлення батьківських прав:
Позовну заяву про позбавлення батьківських прав готує адвокат чи юрист. Ви можете звернутися до нас що б ми підготували вказану заяву.
Після цього позовна заява подається до суду за відповдіними правилами підсудності.
За наслідками розгляду позовної заяви про позбавлення батьківських прав суд приймає рішення про позбавлення батьківських прав.
Скільки коштує позбавлення батьківських прав:
Процедура позбавлення батьківських прав включає в себе збір документів та підготовку позовної заяви про позбавлення батьківських прав, в середньому це коштує 3000-6000 грн. в залежності від складності справи та інших обставин.
Додатково клієнт оплачує участь адвоката в судовому засіданні, якщо є така необхідність.
По особливо складним справам, там де інша сторона заперечує проти позову чи наймає свого адвоката – може також обговорюватися можливість оплати гонорару за виграш у суді.
Додатково при позбавленні батьківських прав сплачується судовий збір близько 1000,00 грн.
Судова практика про позбавлення батьківських прав:
Станом на сьогодні питання позбавлення батьківських прав були предметом вивчення багатьох судових інстанцій.
Практика з цього питання часто змінюється, тому ми перед поданням позовів до суду старанно вивчаємо свіжу судову практику, в основному, Верховного суду.
Практику щодо позбавлення батьківських прав можна передивитися за посиланням.
Відновлення батьківських прав:
Мати або батько, позбавлені батьківських прав, мають право звернутися до суду за відновленням батьківських прав, якщо вони зможуть довести в суді, що їх поведінка і обставини, які стали підставою для позбавлення батьківських прав, істотно змінилися в кращу сторону, а відновлення батьківських прав не порушить інтереси дитини.
При розгляді справи про відновлення батьківських прав одного з батьків суд враховує думку другого з батьків, інших осіб, з якими проживає дитина.
Як правило, відновлення батьківських прав практикується по відношенню до дітей, яких забрали у батьків в дитячі будинки.
Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина не була усиновлена і усиновлення не було скасовано або визнано судом недійсним, а також якщо на момент розгляду справи судом дитина досягла повноліття.
Усиновлення дитини, батько якої був позбавлений батьківських прав:
Дитина, щодо якої прийнято рішення про позбавлення батьківських прав, може бути усиновлена. При необхідності свідоцтво про народження такої дитини може бути змінене щодо батьків дитини, а також прізвище дитини, ім’я та по батькові дитини.
Ольга Соколова –
Які документи необхідні для підготовки позову до суду про позбавлення батьківських прав? Чи можете ви допомогти у зборі та підготовці цих документів, а також надати приблизну вартість вашої послуги?
ЮРКОНСАЛТ –
Ми можемо допомогти зі збором та підготовкою всіх необхідних документів для позову та надати інформацію про вартість послуги — напишіть нам у чат або в телеграм для детальної консультації.
Наталія Вікторівна –
Какая стоимость услуг по лишению родительских прав и другие возможные затраты?
ЮРКОНСАЛТ –
Для детальної інформації щодо вартості послуг із позбавлення батьківських прав та можливих витрат, будь ласка, зв’яжіться з нами за телефоном або в чаті.
ОлександрКиїв1985 –
Скільки коштує повний супровід процедури позбавлення батьківських прав? І яка вартість юридичної консультації?
ЮРКОНСАЛТ –
Будь ласка, зв’яжіться з нами по телефону або напишіть в чат для отримання детальної інформації щодо вартості повного супроводу процедури позбавлення батьківських прав та юридичної консультації.
Олександр Петрович1975 –
Здрастуйте, яка вартість юридичної консультації з питання позбавлення батьківських прав?
ЮРКОНСАЛТ –
Добрий день! Для уточнення вартості юридичної консультації з питання позбавлення батьківських прав прохання зателефонувати нам або написати в чат.
Олександра_Юріївна_RivneConsult –
Чи можна отримати консультацію щодо позбавлення батьківських прав у м. Рівне?
Гордій Максименко. –
Скільки коштує позбавлення батьківських прав?